Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Głośne czytanie kojarzy się młodszymi czytelnikami, ale w tej inicjatywie edukacyjnej wzięli udział uczniowie z różnych klas, dołączyli do nich nauczyciele oraz rodzice.

29 września zrealizowano następujące działania:

• Grupa Przedszkolna „Mróweczki” zaprosiła do czytania panią Marzenę Biłos - bibliotekarkę z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Rykach oddział dla dzieci, która przeczytała dzieciom opowiadania z książki  pt. „Jesteś prawdziwym przyjacielem Pinku. Książka o relacjach z rówieśnikami dla dzieci i dla rodziców trochę też” autorstwa Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry. Dzieci z zaciekawieniem słuchały przygód bohaterów, rozmawiały o miłych słowach i gestach, które możemy podarować drugiej osobie.
    Pani Marzena zaprosiła dzieci do zapisania się do biblioteki miejskiej.
    Grupę odwiedziła również pani Anna Żaczek - nauczycielka z naszej biblioteki szkolnej, która przedstawiła  nowości zakupione do biblioteki dla najmłodszych czytelników i zaprosiła dzieci do wypożyczenia książek. Polecała dwie serie edukacyjne z polskiej literatury „Basię” oraz szwedzkiej pisarki  - serię oAlbercie”. Obydwie serie pozwalają  młodym czytelnikom odkrywać otaczający go świat, uczą zadawać pytania i radzić sobie z emocjami.
    Przedszkolaki odbyły pierwsza wizytę w szkolnej  bibliotece, poznały zasady właściwego dbania o książki, wypożyczyły książeczki. Na pamiątkę otrzymały zakładki do książek.
    Rodzice otrzymali w tym dniu broszurki związane z czytaniem dzieciom książek  „choćby 20 minut dziennie, ale codziennie”.
  • Grupa przedszkolna „Pszczółki” również uczestniczyła w spotkaniu z Panią Biłos oraz odwiedziła bibliotekę szkolną. Dzieci gościły ponadto rodziców, panie - Anetę Goluch i Karolinę Kalińską, które przeczytały fragment opowiadania „Basia i wielka księga przyjaźni” oraz publikację popularnonaukową „Czy ryby piją wodę?”.
  • Wizytę w bibliotece odbyła także klasa 2a. Czytelnicy mieli możliwość wybrania książek z wystawki nowości.
  • Ponadto uczniowie klas: 4a, 8a, 8c chętnie zaangażowali się akcję czytelniczą i na lekcjach języka angielskiego czytali między innymi fragmenty literatury angielskiej w oryginale.