VIII Powiatowa OLIMPIADA CZYTELNICZA LEKTURY? OK!

10.04.2024 r. odbyła się w naszej szkole VIII Powiatowa Olimpiada Czytelnicza LEKTURY? OK! Organizatorem są nauczyciele języka polskiego we współpracy z koordynatorami.

W eliminacjach szkolnych, w I etapie wzięło udział 75 uczniów z 10 szkół podstawowych, z terenu powiatu ryckiego. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 30 uczniów z 10 szkół, a ostatecznie w etapie ustnym wzięło 27 uczniów z następujących szkół:

1. Zespół Placówek Oświatowych w Bobrownikach
  2. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza Grabowie Szlacheckim
  3. Zespół Placówek Oświatowych w Starym Bazanowie
  4. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. Władysława Broniewskiego w Dęblinie
  5. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Dęblinie
  6. Szkoła Podstawowa nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego w Dęblinie
  7. Zespół Szkół w Goździe
  8. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego z Oddziałami Przedszkolnymi w Czernicu
  9. Zespół Placówek Oświatowych w Rososzy
  10. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach

Uczestnicy olimpiady musieli wykazać się znajomością wybranych utworów literatury polskiej i światowej między innymi w zakresie treści lektur, opisie świata przedstawionego, genezy utworów. Uczniowie losowali pytania i odpowiadali ustnie przed komisją konkursową. Tytuł LAUREATA zdobyli:

I miejsce Mateusz Pawłowicz (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach, przygotowanie p. Katarzyna Flis

II miejsce Zofia Filipek (Zespół Placówek Oświatowych w Starym Bazanowie przygotowanie p. Małgorzata Wójcik);

III miejsce Szymon Jaworski (Zespół Placówek Oświatowych w Starym Bazanowie przygotowanie p. Małgorzata Wójcik).

Laureaci uzyskali prawo do umieszczania na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej nazwy olimpiady oraz zajętego miejsca i tym samym możliwości uwzględniania w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024 w województwie lubelskim.

Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Starosta Rycki, Burmistrz Ryk oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rykach, którzy ufundowali nagrody dla Laureatów. Rada Rodziców przy PSP nr1 w Rykach ufundowała słodki poczęstunek dla opiekunów i uczestników olimpiady. Na uroczystym podsumowaniu olimpiady gościliśmy w imieniu Starosty Ryckiego Naczelnik Wydziału Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych p. Liliannę Dąbrowską, dr Dagmarę Jarosz Dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rykach oraz zastępcę Burmistrza Ryk Marka Jóźwika. Z ich rąk Laureaci otrzymali dyplomy, upominki rzeczowe, książki oraz trofea za punktowane miejsca. Dodatkowo dla każdej ze szkół przekazano okolicznościową statuetkę. Imienne podziękowania za promowanie wartości edukacji i czytelnictwa otrzymali nauczyciele zaangażowani w przygotowanie merytoryczne uczniów oraz koordynowanie przedsięwzięcia w swoich szkołach.

Składamy serdeczne podziękowania uczestnikom olimpiady oraz gratulujemy im obszernej wiedzy czytelniczej i odwagi w stawianiu czoła wyzwaniom literackim. Nauczycielom dziękujemy za wspieranie nas w rozwijaniu wrażliwości humanistycznej.  Jesteśmy wdzięczni władzom Powiatu Ryckiego, Burmistrzowi Miasta Ryki, Powiatowej Bibliotece Publicznej za popieranie naszej idei oraz ufundowanie atrakcyjnych nagród.

Organizatorzy olimpiady: nauczyciele języka polskiego w PSP nr 1 w Rykach – Ewa Piątek, Katarzyna Flis, Bożena Wojdat. Koordynatorami były: Ewa Kociołek, Sylwia Pajdowska, Magdalena Wieczorek. Olimpiadę wspierała p. dyrektor Wioletta Kac