NOC BIBLIOTEK 2019

Biblioteka szkolna w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach już po raz piąty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej  NOC BIBLIOTEK 2019.

Nawiązując do głównego hasła tegorocznej akcji „Znajdźmy wspólny język”, przygotowaliśmy przedsięwzięcie, które przebiegało w kilku etapach. Staraliśmy się dotrzeć zarówno do najmłodszych czytelników z oddziału przedszkolnego, klas pierwszych oraz ich rodziców, jak i do starszych  uczniów z pozostałych poziomów nauczania. W szkole zostały rozwieszone plakaty promujące akcję, a podczas zajęć i spotkań czytelnicy otrzymali okolicznościowe zakładki do książki oraz naklejki przesłane nam od głównego organizatora akcji NOC BIBLIOTEK.

Zrealizowaliśmy następujące działania:
  • Projekcja filmu edukacyjnego „Ptyś i Bill” (kl. IIIa, IIIb, III c, IIa, II b, IVa);
  • Promocja komiksu „Ptyś i Bill” towarzyszącego filmowi dla uczniów uczestniczących w seansach filmowych;
  • Wystawa w bibliotece nowości zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w tym również otrzymanych w ramach przystąpienia do akcji NC; książki  wypożyczano bezpośrednio z  wystawki  wszystkim zainteresowanym czytelnikom, również z klas IV-VIII;
  • Spotkanie autorskie z pisarką Luizą Borkowską-Ziółkowską dla klasy IIIa, IIIb, IIIc połączone z czytaniem oraz promocją książek: „Przepraszam, proszę, dziękuję”, „Skąd się wziąłem tato, w brzuszku?”;
  • Pierwsza wspólna wizyta w bibliotece -  uczniowie klas I. oraz klasa przedszkolna wraz z Rodzicami  (poznanie celu akcji, zbiorów oraz pierwsze wypożyczenie).
Każde z działań czytelniczych, które przeprowadziłyśmy podczas tegorocznej edycji cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci. Tematyka komiksu „Ptyś i Bill”, jak i treść filmu dodatkowo pięknie wpisała się w szkolne działania Samorządu Uczniowskiego i świetlicy prowadzone pod kątem ochrony zwierząt (Październik miesiącem dobroci dla zwierząt). Spotkanie z pisarką oraz wystawa nowości poruszyła wiele dziecięcych emocji i zachęciła do bliższego przyjrzenia się zbiorom biblioteki. Cieszy również fakt, że nasze zaproszenie do udziału w Nocy Bibliotek przyjęli rodzice, którzy poprzez wizytę w bibliotece wraz ze swoimi dziećmi dali przykład swojej troski o rozwój zainteresowań czytelniczych swoich pociech.
Nauczyciele biblioteki: Anna Żaczek, Hanna Cieślik